آستان مقدس امامزاده یحیی ساری

 

آستان مقدس امامزاده یحیی ساری در میدان ساعت، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان هشتم شهر ساری استان مازندران واقع شده است.

برج مقبره مذکور با گنبد دو پوسته پوشانده شده که پوسته درونی بر پایه چفتی تیزه‌دار اجرا شده و بر روی آن گنبد بیرونی به صورت رک و ۱۲ ضلعی به ارتفاع حدود ۲۰ متر قرار گرفته است.


صندق چوبین و مرقد دیگری در داخل این برج به‌نام سلطان امیر شمس الدین» است که روی صندق آن کتیبه به خط ثلث در نهایت ظرافت حکاکی شده است، این صندوق منبتکاری شده، شاهکاری از هنرهای دستی به شمار می‌آید.
بدون شک شخصیت اول مدفون در این بقعه، سلطان سید زین العابدین» حاکم طبرستان و ساری است که از سال ۸۷۲ تا ۸۸۰ ه.ق در ساری حکومت می‌کرد، نسب وی با هیجده واسطه به امام سجاد (ع) منتهی می‌شود و سرانجام در سال ۸۹۲ ه.ق وفات یافت و او را در این مکان به خاک سپردند. سین النجار و الاستاد محمد بن الحسن الجیلانی به تاریخ ساخت ۸۴۹ هجری قمری بر آن دیده می‌شود.

 

ساختمان برج آجری امامزاده یحیی در شهر ساری واقع شده و در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ثبت ۲۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گزارش از فریبا سلیمان پور

انتهای پیام/

 


مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: ساری ,یحیی ,امامزاده ,مقدس ,آستان ,امامزاده یحیی ,یحیی ساری ,مقدس امامزاده ,آستان مقدس
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

The truth untold گروه معماری وریا پادکست تاریخی فلسفی ژتوریکس استاد سید مهدی مظلوم کاره های هک و کسب درآمد عکس و مطالب سرگرمی جالب سایت عمده وان COMPANY-FILM MorphiniX وبلاگ خوشنویسی حمید حمیدی زاده